Wanda Reisel: De krenking

De op 26 februari 2026 verschenen roman “De krenking” van Wanda Reisel gaat over huisarts Levi Levi. Hij wordt als waarnemer in de praktijk van Jakob en Kiek Veder in een Noord-Hollands dorpje geconfronteerd met een medische noodsituatie thuis bij een doodzieke patiënt. Direct en doortastend handelen is volgens Levi vereist, en in het bijzijn van praktijkassistente Mette krijgt de patiënt die op onmenselijke wijze in zijn bloed dreigt te stikken, actieve euthanasie.


In de openingsscène van het verhaal wordt Levi op ongehoord brute wijze van zijn bed gelicht in de camper waarin hij woont na zijn scheiding van zijn vrouw Lea. Hij weet werkelijk niet wat hem overkomt en is zich van geen kwaad bewust. Totdat blijkt dat Mette over de euthanasie heeft gepraat met haar vriend die medicijnen studeert. Deze heeft het verteld aan de begeleider van zijn coassistentschap in het ziekenhuis, waarna de begeleider aangifte heeft gedaan bij de Inspectie voor de Gezondheidszorg.

Deze gang van zaken vertoont treffende gelijkenis met de afschuwelijke behandeling die huisarts Nico Tromp uit Tuitjenhorn in 2013 onderging, hetgeen leidde tot diens zelfdoding. Jaren later kreeg de weduwe van Tromp een financiële schadevergoeding, omdat de handelwijze van de autoriteiten onjuist werd geoordeeld.

Het leven van Levi staat daarmee onder hoogspanning. Er komt bij dat zijn vader Harry Levi op sterven ligt en er een gecompliceerde verhouding is met de vriendinnen van vader. Ook de scheiding van Lea laat diepe wonden achter. En de problemen rond Jakob Veder stapelen zich tot overmaat van ramp ook nog op. Levi’s dochter Dylan is de enige die zich om hem bekommert.

Levi ondergaat een confronterende en hautaine ondervraging bij de Inspectie Volksgezondheid door een college dat naar zijn gevoel te weinig inzicht heeft in de acute problematiek die zich in de huisartspraktijk kan voordoen.

Er gebeurt nog veel meer in het verhaal. De twee natuurartsen Falco en Thera verschijnen ten tonele, en er zijn opmerkelijke escapades van enkele mensen. Levi vertrekt naar Frankrijk en krijgt een oproep voor het proces over zijn handelen. Dan volgt een hoofdstuk met de titel “Het proces” dat merkwaardig genoeg helemaal niet daarover gaat. Levi verliest zich in mijmeringen over Lea, Dylan en zijn vader. Het is nogal fragmentarisch en onvoltooid.

Wanda Reisel heeft een aparte schrijfstijl. Fraaie zinnen en beelden wisselen af met grof taalgebruik als het gaat over Harry Levi. Dat past overigens wel bij het karakter van die man die een topchirurg was. De aanloop van het boek roept de verwachting op dat er interessante verhandelingen zullen volgen over de complexe problematiek rond euthanasie. Doch die wordt niet bewaarheid. Reisel schept een vlechtwerk van handelingen van vele personages dat weliswaar interessant is doch de werkelijke problematiek enigszins onderbelicht laat. Althans, zo zullen vele lezers dat ervaren. Het verhaal lijkt daardoor niet compleet. De schrijfster zal dat ongetwijfeld bewust hebben gedaan. Het beïnvloedt hier toch de waardering enigszins in neerwaartse richting.

“De krenking” is een goed boek en krijgt drie incomplete sterren.  

 

Reacties